Biliárd asztal bérlés

A biliárd napjaink egyik legnépszerűbb játéka, ennek köszönhetően a biliárd asztal bérlés is népszerű szolgáltatása a cégünknek. Leginkább családi rendezvényekre, baráti összejövetelekre, céges rendezvényekre, születésnapokra kérik.

Kérdezz / Kérj ajánlatot most!

Mivel bérelhető asztalaink kizárólag rendezvényeken kerülnek kihelyezésre általunk szállítva és összeszerelve, így állapotuk tökéletes!

A bérelhető pool biliárd asztal főbb tulajdonságai:

  • Súlya: 80kg
  • Nettó súlya: 72,5kg
  • Mérete: 208 x 114 x 79 cm (HxSZxM)
  • Játéktér mérete: 188 x 94cm

Az általunk biztosított a modern billiárd asztal lekerekített, szürke sarkainak, szintezhető talpainak köszönhetően bárhol biztonságosan felállítható. Az asztal 6 zsebbel rendelkezik, 7 láb méretű. Az asztal színe fekete, a posztó színe kék.

A biliárd asztal bérlés során természetesen nem csak az asztalt biztosítjuk, hanem a csomag része az alábbiak is:

  • 2db kétrészes dákó
  • Pool golyókészlet
  • Háromszög
  • Kréta
  • Kefe

Kérdezz / Kérj ajánlatot most!

Biliárd asztal bérlés

Biliárd vs Pool vs Snooker vs Karambol: Mi a különbség?

A legtöbb ember tudja, hogy a snooker nagyban különbözik a billiárdtól, még akkor is, ha nem tudja, mi is pontosan a snooker. A biliárd és a pool kifejezéseket, illetve a pool biliárd megnevezést viszont gyakran használják a népszerű 8 golyós vagy 9 golyós játékokra. A Karambol kapcsán meg leginkább autók összecsattanására asszociálnak a legtöbben, nem a játékra. A biliárd azonban éppúgy különbözik a pooltól, mint a snooker. Mindhárom játék különbözik az asztal mérete, a golyó mérete, a szabályok, a dákó mérete és szélessége, sőt még a használt zsebek száma is.

Ebben a cikkben a biliárd (karambol) vs. pool vs. snooker játékok közötti főbb különbségeket tudhatod meg. Remélhetőleg a cikk végére minden szükséges információval rendelkezel mindhárom dákóval játszható sportról! :)

Egy kis történelem a biliárdról, a poolról és a snookerről

A 14. században született meg a fedett (beltéren játszható) “dákósport", amely egy gyűjtőfogalom a dákóval játszott különböző sportágakra. A dákósportok állítólag az európai nemesség azon igénye miatt alakultak ki, hogy egész évben szórakoztassák magukat. Az olyan játékok, mint a krikett, népszerűek voltak, de rossz időben nem lehetett játszani. Így születtek meg az első beltéri dákósportok a szabadtéri játékok asztali változataként.

A játékok azóta is folyamatosan fejlődtek. A világ egyes részein ma már a "biliárd" kifejezést használják a különböző játékok, például a snooker és a pool leírására is. Máshol a 'pool' kifejezést használják ugyanígy. Számos különböző változat létezik, amelyek a pool, a biliárd és a snooker különböző címszavai alá tartoznak. Itthon Magyarországon leginkább a biliárd megnevezést használjuk,de ha besétálsz egy biliárdszalonban, ott többnyire pool asztalokat (legnépszerűbb) és snooker asztalokat fogsz találni. A klasszikus “biliard” játék itthon “karambol” néven ismert.

Valószínűleg találkoztál már olyannal, akinek teljesen más elképzelése van a 'pool' szabályairól, mint neked. Még ha a szabályok kissé eltérőek is a világon, a játékoknak vannak széles körben elfogadott változatai. Ezeket a változatokat tárgyaljuk ebben a cikkben.

Biliárd (Karambol biliárd)

A karambolbiliárd néven is ismert játékot leginkább három golyóval és zsebek nélküli asztalon játsszák. Azt mondják, hogy a karambolbiliárd volt az alapja a biliárdnak és a snookernek. A karambolbiliárd nem túl népszerű az Egyesült Államokban, de Európában rendszeresen játsszák. Különösen Franciaországban, ahonnan a játék vélhetően származik.

Karambol biliárd asztal

Biliárdasztalok

A karambolbiliárdot általában 4,7'x9,3' vagy 5'x10' méretű asztalon játsszák. A carom biliárdasztalok anyagául általában 100%-os gyapjúszövetet használnak, míg a többi asztal "filc" általában gyapjú és nejlon keveréke.

A kárpitgyapjú kisebb ellenállást biztosít, így a golyók könnyen és gyorsan mozognak a felületen. Ez a játékban használt szabályok és pontozási módszerek miatt fontos, amelyeket az alábbiakban tárgyalunk. Mint már említettem, a carom biliárdasztalnál nincsenek zsebek, ami egy másik nagy különbség a snooker és a pool összehasonlításában.

Sok karambol biliárdasztal fűtött palánkkal rendelkezik. Ha nem ismered, a pala az a kőzetlemez, amelyből szinte minden csúcskategóriás asztal készül. A pala közvetlenül az asztal anyaga alatt van, így a játék sima, egyenletes játékteret biztosít. A fűtött palatábla azért fontos, hogy az asztal végig gyorsan és egyenletesen játsszon. A fűtött palát a nemzetközi karambolbiliárd-bajnokságokon megkövetelik.

Biliárdgolyók

A karambolbiliárdban csak három golyót használnak. Egy fehér, egy sárga és egy piros golyót, bár néha a sárga golyó helyett fehér golyót használnak piros vagy fekete pontokkal. A golyók mérete és súlya is eltér a snooker- és a biliárdgolyóétól. A biliárdgolyók átlagosan 7,5 unciát nyomnak, és 2,42 hüvelyk átmérőjűek. Az évek során különböző anyagokat használtak e golyók gyártásához, például elefántcsontot, agyagot és fát. A modern biliárdgolyók azonban fenolgyantából készülnek.

Biliárd dákók

A karambolbiliárdban használt dákók általában könnyebbek és rövidebbek, mint a világszerte a biliárdtermekben használt közönséges társaik. Az előnyben részesített karambolbiliárd dákó vastagabb fenékkel, rövidebb gyűrűvel, kúpos kúppal és kisebb véggel rendelkezik, mint a snookerben és a biliárdban jellemzően használt dákók.

Bár az előnyben részesített súly a játéktípustól függően változik, a karambol dákók súlya általában 16,5 és 18,5 uncia között van. Ezek a dákók fa-fa kötéssel készülnek, a csúcsminőségű dákóknál pedig fából készült kötőtűvel. A carom biliárd dákók hossza általában 54 és 56 hüvelyk között van.

Biliárdszabályok

A zseb nélküli biliárdasztalokon világszerte sokféle játékot játszanak. A legnépszerűbbet ma hárompárnás biliárdnak nevezik. A hárompárnás biliárdban a pont megszerzéséhez egy dákógolyóval kell eltalálni az asztalon lévő másik két golyót.

Elég egyszerűen hangzik, igaz?

De a következő a helyzet: a dákógolyódnak az első golyó eltalálása után és a második golyó eltalálása előtt három párnát kell eltalálnia. Ha a játékos nem talál el három ütőpárnát, akkor elveszíti a körét. Ha a játékos úgy üti meg a második tárgygolyót, hogy nem talál el három párnát, akkor pontot veszít. A játékot akkor nyerik meg, ha az egyik játékos eléri az előre megbeszélt pontszámot.

Pool (Pool biliárd)

A pool általában a 8-as vagy 9-es biliárdra utal, amelyek a legnépszerűbb játéktípusok, amelyeket a hagyományos biliárdasztalokon játszanak. De még ezeken a játékokon belül is sokféle szabály létezik, általában a helyi szokásoktól és preferenciáktól függően. A ma játszott legnépszerűbb biliárdfajtákat tárgyaljuk.

Pool biliárd asztal bérlés

Pool biliárd asztalok

A biliárdasztalok különböző méretekben léteznek. Kereskedelmi használatra, mint amilyenek a bárokban és biliárdtermekben találhatók, az asztalok általában 3,5'x7' méretűek. Otthoni használatra a leggyakoribb asztalok 4'x8' méretűek. A profi versenyeken nagyobb, 4,5'x9' méretű asztalokat használnak. Mérettől függetlenül minden asztalnak 6 zsebe van; 1 az asztal minden sarkában és 1 az asztal mindkét hosszanti oldalának közepén.

A modern biliárdasztalokon általánosan használt "filc" valójában gyapjú és nejlon kombinációja. A biliárdasztalokhoz képest a biliárdasztalokon használt szövet valamivel nagyobb ellenállást biztosít, ami elősegítheti a golyó lassabb sebességét.

A csúcskategóriás és professzionális biliárdasztalokon a filc alatti felület pala, míg egyes bár- és otthoni asztalok préselt fából készülnek. A legtöbb játékos számára a pala a legkedveltebb játékfelület.

Biliárdgolyók

A legelterjedtebb pool-játékokat, a 8-golyós és a 9-golyós játékot 15, illetve 9 golyóval játsszák, a dákógolyót nem számítva. A szabványos biliárdasztal golyókészletében 15 tárgygolyó és egy dákógolyó van. Az 1-től 7-ig számozott tárgygolyók különböző egyszínűek, míg a 9-től 15-ig számozott tárgygolyók különböző csíkos színűek. És természetesen a fekete 8-as golyó, amelyről a játék a nevét kapta.

A poolgolyók átmérője általában 2,25", súlyuk pedig 5,5-6 uncia. A pénzérmés asztalokhoz használt dákógolyók valamivel nagyobbak lehetnek, mint a többi golyó, de ez nem jellemző a versenyjátékra vagy a szabványos poolgolyó-készletekre.

Pool biliárd

Pool dákók

A közönséges pool dákók általában könnyebbek és hosszabbak, mint a karambol biliárdban használatosak. A modern dákók átlagos mérete 58" hosszú. A pool dákók súlya 18 és 21 uncia között mozog, fél uncia különbséggel. A nehezebb dákókat általában a játék elején történő töréshez, a könnyebbeket pedig a pontosabb lövésekhez használják. Ez azonban a játékosok preferenciáitól függően változik.

Pool szabályok

A 8-ball nagyon elterjedt az Egyesült Államokban, és a biliárdtermekben, otthonokban és bárokban talán gyakrabban játsszák, mint a 9-ballt.

A 8-ballhoz mind a 15 golyó és a dákó szükséges. Az asztalnál tárolt fa vagy műanyag háromszög segítségével a golyókat alakzatba rakják, középen a fekete 8-as golyóval.

Különböző módon határozzák meg, hogy ki lő először, de az első lövést “tempólökésnek" nevezik. A két játékos vagy csapat felváltva lövi a dákógolyót a tárgygolyókra, amíg az egyikük el nem üti (potti) az első golyót egy zsebbe. Az első golyó elhelyezése általában meghatározza, hogy melyik játékos vagy csapat lövi a tömör és melyik a csíkos golyókat. Az a játékos, aki először teszi el a zsebbe a golyót, kapja a választást jogát.

Ettől kezdve a játékosok csak a saját golyóikat ütheti meg. Ha egy játékos sikeresen elrakja a célgolyót, újra lökhet, amíg el nem hibázza a lökést, vagy meg nem nyeri a játékot. Ha egy játékos elsüllyeszti a célgolyót, az szabálytalannak minősül, és a körét elveszíti. Néha ez megfordul, és mindkét játékos megpróbálja elsőként elsüllyeszteni a másik játékos golyóit. Bárhogy is legyen, a koncepció ugyanaz. Az első játékos, aki elsőként süllyeszti el az összes célgolyóját, megpróbálhatja elsüllyeszteni a 8-as golyót. Az első játékos, aki legálisan el tudja pakolni a 8-as golyót, megnyeri a játékot.

Kérdezz / Kérj ajánlatot most!

Snooker

A snooker több szempontból is különbözik a karamboltól és a pool-tól. A szabályok, a golyók, az asztalok és a dákók mind kissé eltérőek. Az egyetlen hasonlóság a biliárddal a zsebek száma az asztalon.

Snooker biliárd

Snooker asztalok

A snookerasztalok általában alacsonyabbak és nagyobbak, mint a biliárdasztalok. Az Amerikában szokásos snookerasztalok 5'x10' méretűek, Európában pedig 6'x12' méretűek. A snookerasztal hat zsebe kisebb, mint a biliárdasztalé, mivel a snookergolyók kisebbek, mint a biliárdgolyók. A snookerasztaloknál is a biliárdasztalokéhoz hasonló típusú szövetet és palaágyat használnak a legjobb játékfelület érdekében.

Snooker golyók

A snookerben 21 színes golyót és egy fehér dákógolyót használnak. Ezek a golyók 2 ⅙" átmérőjűek, szemben a biliárdban használt 2 ¼" átmérőjű golyókkal. A snookerben 15 piros golyó van, valamint egy-egy golyó a következő színekből: sárga, zöld, barna, kék, rózsaszín és fekete.

Snooker dákók

A snookerben általánosan használt dákóknak kisebb a hegye és könnyebb a súlya, mint a biliárdban használt társaiknak. A legtöbb snooker dákó súlya 16-18 uncia, a leggyakoribb 17 uncia. A snooker dákó hossza azonban nagyjából megegyezik a pool dákókéval, körülbelül 59 hüvelyk.

Snooker szabályok

A poolhoz hasonlóan az egyik játékosnak a játék elején el kell végeznie a kezdőlökést. Ezt követően a játékosok felváltva próbálják elpakolni a golyókat. A játékosoknak egy piros golyót kell belökniük, mielőtt megpróbálnának egy színes golyót elrakni. A piros golyók egyenként egy pontot érnek, míg a többi színű golyó más-más értékű.

  • Sárga - 2 pont
  • Zöld - 3 pont
  • Barna - 4 pont
  • Kék - 5 pont
  • Rózsaszín - 6 pont
  • Fekete - 7 pont

A játék során a piros golyók a zsebekben maradnak, de a többi színes golyót a elrakás után vissza kell pakolni. Minden “játék” (frame) akkor ér véget, amikor az összes piros golyó a zsebben van, ekkor a játékosok összeszámolják a játék során feljegyzett pontjaikat.

Erre a célra általában egy pontgyűjtő abakuszt használnak. A snookert egy előre meghatározott pontszámig játsszák, és a frame-ek addig folytatódnak, amíg az egyik játékos el nem éri ezt a pontszámot.

Összefoglalva

Tízszer hosszabb cikket kellene írni biliárd témában ahhoz, hogy a karambol-, pool- és snookerasztalokon játszott játékok különböző változatait és szabályait ismertessük. De most már ismered a főbb különbségeket és a világ különböző részein játszott legnépszerűbb játékok lényegét.

Az a fajta játék, amit te játszol, lehet, hogy más, mint amit a szomszédos biliárdteremben játszanak. Lehet, hogy nagy asztalon játszol kis dákóval, vagy kis asztalon nagy dákóval. Bárhogy is legyen, amíg jól szórakozol és gyakorolod a képességeidet, addig folytasd csak. Lehet, hogy a szabályok, amelyek szerint játszol, évek múlva a versenyeken is használatosak lesznek! :) Remélem, hogy ez a cikk hasznos volt, és mint mindig, köszönöm, hogy elolvastad!

Kérdezz / Kérj ajánlatot most!

VIP Party Service & Casino

A Vip Party Service & Casino több mint tíz éve nyújt igazi felejthetettlen élményt és szórakozást vendégeinek.

A több mint 15 évre visszanyúló kaszinós múltra való tenkintettel az első években csak néhány klasszikus kaszinó játék szerepelt a repertoárunkban úgy mint a rulett, blackjak és a texas hold'em póker.

Néhány év elteltével azonban a piaci igényekhez igazodva előszőr csak a kaszinó asztalainkat bővítettük v amerikai kocka és caribbean stud póker asztallal.

Napjainkra már szinte teljes körű szorakoztató parkot tartunk fent a már említett játékok melett "kocsma" játékokal mint a biliárd, csocsó és dartsgép.

Nem hiányozhatnak a szolgáltatásaink közül a játékgépek sem amelyekre nagyon büszkék vagyunk. Flipper, léghoki, retró játékgép, boxgép, "félkarú rabló", stb...

 

 

Szolgáltatásaink
  • Rulett asztal bérbeadás
  • Blackjack asztal bérbeadás
  • Póker asztal bérbeadás
  • Kocka asztal bérbeadás
  • Csocsó asztal bérbeadás
  • Dartsgép bérbeadás
  • Biliárd asztal bérbeadás
  • Flipper bérbeadás
  • Retró játékgép bérbeadás
  • Ping-pong asztal bérbeadás
  • Kosárlabda palánk bérbeadás
  • Rex asztal bérbeadás
  • Retró félkarú rabló bérbeadás
  • Boxgép bérbeadás
  • Léghoki bérbeadás
  • Szkanderpad bérbeadás
  • Kültéri játékok bérbeadása
  • Csapatépítő játékok bérbeadása

KAPCSOLAT

 

Vip Party Service & Casino

 

Jelfy Levente
+36-20-954-1018
E-mail: info@vippartyservice.hu

Bátori Tünde
+36-20-665-3692
E-mail: marketing@vippartyservice.hu

 

 

PARTY LAND Rendezvényszervező Kft.

2000 Szentendre, Hajnal utca 27.